Blog

Dziś w moim artykule przeczytacie o Nordic Walking w Warszawie czyli:

- gdzie chodzić z kijami w stolicy

- gdzie kupić dobre kije

- jak znaleźć dobrego trenera do Nordic Walking

- jakie są rodzaje zajęć w Warszawie

Gdzie chodzić z kijami w Warszawie?

Nordic Walking uprawiać się powinno na naturalnym podłożu. Wobec tego szukajcie miejsc w naturze. Możecie wybierać spośród licznych parków: Pola Mokotowskie, Parki w centrum miasta, Łazienki i oczywiście lasy: Kabacki (w którym sama od lat trenuję zarówno prywatnie jak i z Klientami), Młociński czy Puszcza Kampinoska (troszkę dalej, ale warto).

Polecam oczywiście lasy z racji większego pożytku dla ciała i ducha, ale jeśli nie macie tyle czasu to warto wtedy wybrać i park.

Odradzam chodzenie po ulicach/chodnikach z racji słabszej i gorszej techniki (nakładki będą się ślizgać więc nie nastąpi mocne wybicie się z kija). Chodzenie po twardym podłożu, tak jak bieganie, uszkadza nam również stawy.

Gdzie kupić dobre kije do Nordic Walking?

Oczywiście w profesjonalnych, dedykowanych Nordic Walking sklepach. Zapraszam Was oczywiście do https://sklep.nordicsport.pl/ gdzie znajdziecie kije różnych marek, w różnych cenach i konfiguracjach. Dlaczego warto tam zajrzeć? Możecie zawsze liczyć na moje doradztwo w kwestii doboru kijów czy ich rodzaju i długości. Do kijów dobiorę Wam również strój czy obuwie a także inne akcesoria niezbędne dla nordic walkera.

Jak znaleźć dobrego trenera do Nordic Walking?

Jako że prowadzę od lat Szkołę Instruktorów Nordic Sport i kształcę instruktorów Nordic Walking możecie zapytać mnie o trenera w swojej dzielnicy lub nawet innym mieście. Nieskromnie zaproszę Was oczywiście do siebie na treningi indywidualne, ale jeśli jesteście z dalszych dzielnic znajdę dla Was trenera bliżej Was. Zachęcam do odbycia choć 2-3 lekcji z instruktorem. Takie treningi znacząco wpłyną na Waszą technikę, poprawią ją, dzięki czemu stanie się efektywna.

Jakie rodzaje zajęć znajdziecie w Warszawie?

Od kilku lat w stolicy znajdziecie szeroką ofertę wszelkich zajęć sportowych (często bezpłatnych) w tym oczywiście marsze z kijami. Sama zaczęłam cykl treningów dla miasta, kilka lat temu otwierając Ursynowski Nordic Walking, który prowadziłam 5 lat. W tej chwili zajęcia z kijami znajdziecie już praktycznie w każdej dzielnicy. Są one zróżnicowane pod względem stopnia zaawansowania czy wieku. Jeśli szukacie takich treningów wystarczy poszukać ich w internecie na stronach dzielnic lub skontaktować się z poszczególnymi działami sportu.

Mam nadzieję, że temat Nordic Walking w Warszawie został Wam rozjaśniony. Zapraszam do kontaktu w razie pytań i koniecznie na trening do Lasu Kabackiego razem ze mną:)

 

Kilka słów za co można lubić kije EXEL

Dziś o mojej ulubionej marce i pierwszych kijach, które miałam odkąd zaczęłam przygodę z Nordic Walking - mowa o kijach marki EXEL.

Wiele się słyszy (na forach) o upadku giganta czyli EXELu. To oczywiście przesadzone stwierdzenie bo EXEL miał przejściowe problemy z ciągłością produkcji, które się już skończyły. Kije są dostępne, akcesoria pojawią się niebawem. Zacznijmy jednak pod początków historii Nordic Walking. Jest 1987 rok. Finlandia, miejscowość Sauvakavely, Fiński Instytut Sportu i Marko Kanatneva - twórca Nordic Walking. Marko zajmuje się badaniami nad wpływem Nordic Walking na młodzież szkolną i współtworzy z EXELem pierwsze prototypy kijów. EXEL, który słynie już z produkcji kijów do nart biegowych na początku bardzo ostrożnie podchodzi do tematu. W firmie producenta nie są do końca przekonani, że ten sport się przyjmie szerzej. Zaczyna się jednak produkcja pierwszych kilku modeli kijów do Nordic Walking.

Pierwsze modele kijów były zupełnie inne niż obecnie. Rękawiczki były dużą pętlą, którą trzeba było umiejętnie pomanewrować aby zapiąć ją na dłoni. Do najłatwiejszych to nie należało. Kije były z włókna szklanego i carbonu a na końcu miały grot, który był dość krótki i nie ostry a zaokrąglony.
Nie ukrywam, że nie był to cud techniki niemniej jednak były to kije, które jako pierwsze zaczęły służyć entuzjastom tej aktywności. Od tego czasu wiele się zmieniło. Marka ewaluowała. Ich sprzęt stał się synonimem naprawdę dobrych rozwiązań. Jako pierwsi wprowadzili ostre groty! To było coś co wpłynęło na dużo lepszą przyczepność kija do podłoża i zachęciło nordic walkerów do wyboru tej marki. Dodatkowo skonstruowano nowy system do wypinania rękawiczek o nazwie ALIS. Ten system to rewolucja w funkcjonalności kijów. Łatwe, szybkie i proste uwolnienie się z kija za pomocą jednego przycisku.

 Paski ALIS

Kolejnym unowocześnieniem było stworzenie grotów ALL TERRAIN czyli gumowej osłonki obracanej o 180st. wokół kija - oznacza to, że osłonka jest cały czas na kiju i w razie potrzeby wystarcz tylko obrócić ją aby zasłoniła grot. To było kolejne rewolucyjne rozwiązanie!

Groty All Terrain

Tak powstały model PRO Alis, TRAINER Alis - najpopularniejsze kije w historii.

Ale to jeszcze nie koniec. Kilka lat temu wprowadzono kolejną innowację - słynne CURVE czyli wykrzywienie w kijach. Modele CURVE do tej pory cieszą się ogromnym uznaniem. Sama na takich chodzę do dziś. Krzywizna daje wrażenie kija wyższego i lepiej zbiera drgania. Wiele osób uważa, że są to kije dla profesjonalistów, ale to nieprawda. Są to kije dla każdego.

Kije EXEL PRO Curve ALIS

A jak wygląda dziś sytuacja EXELa? Po dłuższym czasie pojawiły się wreszcie nowe kije. Sprzęt odświeżono, nowe kolory, nowe systemy wypinania rękawiczek - ulepszone, poprawione, trwałe (poprawiono te rozwiązanie z ostatnich 2 lat), rękawiczki są też inne (miękkie, wygodne i z ulepszonym system wpinania).

Nowe modele to kije o nazwie Nordic Sport - tak :) tak jak nazwa naszej firmy:) Są to kije o kolorze czerwieni (brunatny), mają ostry grot, wypinaną fantastycznie rękawiczkę i 30% carbonu więc są to kije lekkie i ze wszystkimi udogodnieniami.

Kije EXEL Nordic Sport

Kolejny nowy model to AVANTI kije z 75% carbonu, wypinaną rękawiczką i grotem ALL TERRAIN. Świetne kije dla chodzących po różnym podłożu, częściej i intensywniej.

Kije EXEL AVANTI

Pojawiły się też modele regulowane i składane. Regulowane to modele to NORDIC WALKER ALU oraz składane NORDIC WALKER ALU czyli kije, które można złożyć do 41cm przez co z łatwością wejdą do plecaka czy walizki. Są to kije z regulacją między 115 a 135cm. Polecam to rozwiązanie podróżującym.

Kije EXEL Nordic Walker ALU składane

To tyle o mojej ulubionej marce EXEL. Jeśli macie pytania zapraszam do kontaktu chętnie odpowiem na Wsze pytania!

Dziś wpis o najczęstszych pytaniach, które mi zadajecie: Jakie kije do Nordic Walking?

Każdy, kto choć raz wybierał kije wie, jak wiele pytań i problemów pojawia się przy takim zakupie. Zwracamy uwagę na:

- cenę
- materiał, z którego są zbudowane
- rękojeść
- rękawiczka
- grot
- gumowe nakładki

Od razu napiszę, że nie znajdziecie dobrych kijów (najlepiej 100% carbon, z ostrym grotem i korkową rękojeścią) poniżej 100 zł :) Wbrew pozorom często słyszę takie pytania. Jakość, materiał i rozwiązania w sprzęcie muszą kosztować.

Co warto wiedzieć jeszcze? Kije kupujemy na wiele lat dlatego warto od razu kupić takie, które spełniają wszystkie nasze niezbędne potrzeby. Nie zalecam kupowania najpierw tańszych a potem, jak się spodoba to droższych. Na takie sytuacje jest przygotowany instruktor, który zaprasza Was na zajęcia. Ma on po prostu sprzęt, który pożycza osobom z nim ćwiczącym.

Ale po kolei.

Cena. Kije stałej długości z choćby małą (10%) domieszką carbonu to koszt od 200zł. W przypadku kijów regulowanych (aluminiowych) można znaleźć sprzęt nawet poniżej 100zł, ale należy pamiętać, że to jednak aluminium i takie kije są cięższe oraz, na co narzeka wiele osób, głośno stukają o podłoże.

Materiał. Im więcej carbonu tym lepiej. Nawet 35% carbonu sprawia, że kij jest wyraźnie lżejszy od aluminiowego i zdecydowanie inaczej go słychać. Włókno węglowe amortyzuje drgania i sprawia, że są one przenoszone na nasze stawy.

Rękojeść. Na forach często czytam, że najlepsza jest korkowa rękojeść. To oczywiście prawda, ale występują rękojeści z gumy czy pianki, które również uważam za sensowne. Ale o co chodzi z tym korkiem? Ten materiał gwarantuje nam po prostu komfort w marszu. Dłoń ma styczność z rękojeścią, która jest miła w dotyku, nie podrażnia. Różne marki mają swoje systemy na budowę rękojeści. Czasem jest to czysty korek (milszy w dotyku, może się szybciej zniszczyć), czasem korek z domieszką tworzywa sztucznego (duża trwałość, dłoń może się bardziej pocić- nie pochłania potu). Jeżeli mamy problem z poceniem się dłoni lub z jej maźnięciem używamy rękawiczek - latem ze ściętymi palcami  (gwarantują doskonałą przyczepność dłoni do kija) a zimą typowe zimowe (nie za grube) rękawiczki, które chronią nas przed mrozem i wiatrem.

Rękawiczka. Podstawowa zasada: dobrze dopasowana do dłoni, nie za duża i nie za mała, trwała, z miękkiego materiału. Mile widziane jest oczywiście wypinanie się rękawiczki z kija co pozwala nam w każdej chwili uwolnić dłoń z kija bez konieczności ściągania całego kija. Jest to niezwykle praktyczna funkcja, z której korzystamy kiedy chcemy zdjąć plecak, bluzę, napić się wody, zawiązać but czy odebrać telefon.

Grot. W ostatnich latach praktycznie każda firma tworzy już groty z ostrą końcówką. Zaczęło się od Exela a w tej chwili praktycznie każda marka ma w ofercie kije właśnie z nożykami na końcach. Ostry grot to oczywiście same plusy: doskonała przyczepność, trwałość i nieścieralność, gwarancja wbicia się nawet w zmrożoną, twardą czy szutrową drogę. Pamiętajmy jednak o zasadach bezpieczeństwa: zachowanie odległości od innych uczestników, świadomość tego, że nasza końcówka jest ostra i można komuś wyrządzić krzywdę grotem.

Gumowe nakładki. Wg mnie zło konieczne. Standardowe wyposażenie każdych kijów. Do osłony grotów. Można ich używać do chodzenia po twardym podłożu. Często używane nieumiejętnie. Zakładane (o zgrozo!) na miękkim podłożu czy wręcz lodzie! Stopki gumowe nakłada się wyłącznie na twarde podłoże i wyłącznie jeśli naprawdę nie mamy innego wyjścia. Marsz w gumowych nakładkach nigdy nie będzie tak poprawny jak marsz bez nich. Ramię podczas marszu lekko się ugnie, odepchnięcie z kija jest z dużo mniejszą siłą a odciążenie stawów jest słabsze. Dlatego zalec się używanie stopek wyłącznie kiedy nie mamy innego wyjścia. Ja nakładam je wyłącznie do osłony grota w środkach transportu i podczas gier z kijami.

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Wam w wyborze sprzętu i rozjaśni kilka wątpliwości. W razie pytań zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Wasza oddana instruktor Nordic Walking :)

Aneta Dowiedczyk

Często pytacie czym różnią się nasze szkolenia na instruktora Nordic Walking od innych kursów. Dziś postaram się odpowiedzieć Wam na to pytanie.

Szkoła Instruktorów Nordic Sport powstała w 2012 roku. Do chwili obecnej przeszkoliliśmy ponad 1000 instruktorów! Szkolimy w całym kraju. Dojeżdżamy tam gdzie tworzy się grupa. Nasze kursy charakteryzują się przede wszystkim kameralnymi grupami co dla Was oznacza same korzyści. Mała grupa to więcej czasu szkoleniowca na każdego uczestnika, to większe skupienie na efektach, więcej poprawek, więcej ćwiczeń.

Ale po kolei: szkolenie trwa 1 dzień -ok. 7 godzin ( w zależności od wielkości grupy), czasem są też szkolenia indywidualne czyli tylko pod jednego uczestnika. Mamy więc kilka godzina na to aby uczynić z Was pełnoprawnych i profesjonalnych instruktorów. Nie ukrywam, że jest to wyzwanie, którego świadomie podejmujemy się za każdym razem. Najważniejsze więc to dobrze przygotowany program kursu i dobre metody szkoleniowe. Oba te warunki przez te kilkanaście lat doskonale wypracowaliśmy. Wiemy jak sprawnie i efektywnie nauczyć techniki od podstaw, serwujemy Wam mnóstwo ćwiczeń wspomagających poprawną technikę Nordic Walking. Potem w ramach ćwiczenia sami stajemy w roli klienta, którego szkolicie. To Wasze pierwsze trudne zadanie, które zawsze kończycie dobrze. Następny etap to pozostałe 2 wymagające techniki - zaawansowana i sportowa. Tu czeka Was prawdziwe wyzwanie kondycyjne i też z pewnością na cierpliwość i pokorę wobec własnych niedociągnięć. Są to ważne punkty, które przerabia każdy (nawet prowadzący ma je za sobą:)

Po nauce techniki w stopniu: podstawowym zaawansowanym i sportowym czeka uczestników czas gier, zabaw i tańców z kijami. To zawsze najbardziej radosna, pełna śmiechu i emocji część szkolenia na instruktora Nordic Walking. W tym czasie przerabiacie cały zestaw gier z kijami, które potem włączacie do swoich treningów, a które sprawiają, że Wasi Klienci też świetnie się bawią i relaksują co jest kluczowe na każdych zajęciach. Gry i zabawy, w tym tańce  z kijami na kursie instruktora Nordic Walking to ważna część szkolenia, która uczy i inspiruje co można robić z kijami oprócz poprawnego ich używania w marszu.

Po tej jakże energetycznej części szkolenia czas na dodatkowe atrakcje a są to: Gymstick, Bungy Pump i spadochron treningowy. Te 3 przyrządy to doskonały sposób na urozmaicenie treningu oraz na poprawę siły i wydolności. Gymstick to przyrząd treningowy - gumy montowane na kijach, który jest jak siłownia w jednym. To ćwiczenia jak ze sztangą. Gumy oporują, my wzmacniamy mięśnie. Ćwiczymy przy muzyce.
Kolejny przyrząd to Bungy Pump - specjalne kije ze sprężynami wewnątrz, które mamy za zadanie dopchnąć do dołu przez co bardzo mocno pracują nasze ramiona.
Ostatni przyrząd to spadochron treningowy - Waszym zadaniem jest biec tak szybko aby się napiął - jest to zawsze świetna zabawa i pamiątka w postaci wyjątkowych zdjęć.

Co do zdjęć i filmów - podczas całego szkolenia na instruktora Nordic Walking jesteście filmowani i macie robione zdjęcia. Wszytko po to abyście mieli dobrze narzędzie do sprawdzania Waszych postępów (na żywo oglądacie swoją technikę) oraz po powrocie z kursu macie cały czas dostęp do swoich filmów mogąc swobodnie analizować swój marsz. Zdjęcia to forma pamiątki oraz możliwość wykorzystania ich do promocji własnych działań.

Koniec szkolenia na instruktora Nordic Walking to egzamin praktyczny - marsz 3 technikami oraz pytania teoretyczne. Spokojnie - nie martwcie się. Większość zalicza:)

Po egzaminie - czas na rozciąganie z kijami. Stretching z kijami, elementami yogi i pilatesu to najlepszy sposób aby uniknąć zakwasów. To ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe na koniec kursu.

Przed Wami już ostatnia część szkolenia - rozdanie certyfikatów ( w jęz. polskim i angielskim ) oraz legitymacja w formie plastikowej karty ze zdjęciem! To oczywiście najbardziej oczekiwana część szkolenia!

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Wam jak wygląda i czym różni się nasze szkolenie na instruktora Nordic Walking od innych. Serdecznie zapraszamy Was do uczestnictwa w naszym kursie! Sprawdźcie na sobie jak to jest zostać instruktorem Nordic Walking!

Gdzie szkolimy najczęściej? Warszawa, Katowice, Gdańsk, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań, Bydgoszcz, Wrocław.

Zapraszamy!

Szczegóły i zapisy znajdziecie TUTAJ

 

Nordic Walking to bezpieczna forma ruchu na świeżym powietrzu.

Marsz z kijami po lesie gdzie rzadko i w bezpiecznych odległościach spotykamy inne osoby to wymarzona forma ruchu na czas koronowirusa. Nawet maszerując w towarzystwie możemy zachować odpowiedni dystans a po treningu spryskać kije środkiem dezynfekującym. Ruch w lesie, na świeżym powietrzu niesie za sobą same pozytywne efekty. Budujemy odporność, odstresowujemy się, zapominamy o problemach i uaktywniamy całe ciało. Wiosna w tym roku sprzyja wycieczkom w naturę, wszechobecna zieleń, ptaki, ciepłe powietrze zachęcają do jak najczęstszych wizyt w lesie. Zawsze warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa dlatego podczas pandemii dlatego:
- zachowujemy bezpieczny 2 metrowy dystans
- nosimy maseczki
- nosimy rękawiczki
- dla każdego kursanta mamy maseczki jednorazowe
- dezynfekujemy kije
- nosimy żele dezynfekujące

Zachęcamy do treningów! Wyjdź z domu poczuj wiosnę! Możesz też umówić się z instruktorem na trening z Nordic Walking gdzie nauczysz się chodzić z kijami poprawnie a następnie sam będziesz mógł trenować w dogodnym miejscu i czasie.

Polecamy w sklepie

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą w sklepie internetowym

Zapraszamy na wyjazdy

Wyjedź z nami na aktywne wakacje lub weekend z Nordic Walking!

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje podaj swój adres email.