Dziś temat wiecznie żywy i aktualny. Co powinienem mieć jako początkujący chodziarz nie mając wysokiego budżetu?

Podstawa to oczywiście kije. Nie zalecam kupowania kijów przed pierwszymi zajęciami z instruktorem. Spotkaj się najpierw ze specjalistą i pochodź z jego kijami (dobry instruktor ma w swoim posiadaniu kije dla Klientów). Dowiedz się co w kijach jest ważne, co się przydaje i na co zwracać uwagę.
Po takiej rozmowie i pierwszym treningu szybko zrozumiesz, że dobre kije to kije lekkie i amortyzujące drgania a więc nie przenoszące drgań na Twoje stawy. Im więcej kije mają w sobie carbonu (włókna węglowego) tym są lżejsze i tym droższe. Pamiętaj jednak, że kije które kupujesz mają Ci służyć na lata. Nie oszczędzaj więc na pierwszym zakupie. Zalecam kije stałej długości dopasowane do Twojego wzrostu chyba że koniecznie zależy Ci na kijach, które zabierzesz w podróż wtedy wybierz regulowane.
Po drugie zrozumiesz, że kwestia rękawiczki tzw. paska, to w Nordic Walkingu sprawa wielkiej wagi. Rękawiczka (a nie zwykły pasek jak w kijach trekkingowych) powinna być miękka, wygodna, dobrze dopasowana do twojej dłoni oraz świetnie jeśli można ją łatwo wypiąć z kija. Takie wypięcie pozwala na łatwe uwolnienie się z kija i np. sięgnięcie po butelkę wody czy zawiązanie buta itd.
Po trzecie jak zapewne zauważysz bardzo ważne jest wybicie się z kija, liczy się więc to jaki przy kijach mamy grot. Zdecydowanie łatwiej jest wybić się z kija z ostrym grotem co oczywiście nie oznacza, że wbicie kija z grotem klasycznym czyli zaokrąglonym nie będzie możliwe. Przeciwnie. Zdecydowanie łatwiej i agresywniej dla techniki będzie z grotem ostrym (pazurem).
Po czwarte gumowe nakładki. Można by rzec najczęściej kupowany produkt w sklepie. Tak naprawdę wszystkie nakładki w końcu się zetrą. Jedne zrobią to szybciej inne później, ale każde koniec końców lądują w koszu lub... zostają zgubione (druga po zniszczeniu najczęstsza przyczyna zakupu stopek). Zalecam chodzenie po naturalnym podłożu, unikaj jak możesz treningów po chodnikach i na betonie. Jest to ze szkodą dla techniki (ramiona nie pracują w pełnym zakresie ruchów) i niekorzystne dla stawów w tym nadgarstków narażonych na liczne drgania.

 

Kolejna sprawa to obuwie. Buty do Nordic Walkingu to buty, które muszą posiadać dobrą, twardą ale jednak elastyczną podeszwę chroniącą Twoje stopy i piętę. Szukaj lekkich trekkingowych butów dopasowanych do pory roku. Latem będą to buty przed kostkę, z materiałów oddychających. Zimą buty do albo za kostkę, dobrze trzymające ciepło (z np. z goretexu lub z dodatkiem polaru wewnątrz). Mogą to być buty z zamszu, z materiałów specjalnie wzmacnianych (RIP-STOP), mogą posiadać kolce co jest bardzo przydatne w warunkach zimowych.

Pozostaje nam strój. Odzież nordic walkera powinna być lekka i oddychająca. Oznacza to, że powinieneś nabyć różnego rodzaju koszulki termiczne z długim bądź z krótkim rękawem, to samo dotyczy spodni oraz bielizny. Nie musisz kupować wszystkiego na raz. Sukcesywnie dokupuj zgodnie z porą roku to czego potrzebujesz. Nie zalecam jedynie koszulek bawełnianych z racji tego, że po nasiąknięciu potem stają się wilgotne i marsz w takim t-shircie jest mocno niekomfortowy. Ubierając się na trening pamiętaj, że będziesz cały czas się ruszać. Oznacza to, że stosujemy tu zasadę biegaczy: ubieramy się tak jak by było 10 stopni więcej.
Do stroju wliczyłabym też buffy, chusty i nakrycia głowy (czapka lub opaska), są to elementy odzieży naprawdę przydatne i chroniące nas przed zimnem i wiatrem.

 

I to by było na tyle jeśli chodzi o TOP 3 dla początkującego nordic walkera. Zawsze służę Ci pomocą w doborze sprzętu i akcesoriów. Pisz lub dzwoń. Jestem do Twojej dyspozycji!

Aneta Dowiedczyk