Kilka słów za co można lubić kije EXEL

Dziś o mojej ulubionej marce i pierwszych kijach, które miałam odkąd zaczęłam przygodę z Nordic Walking - mowa o kijach marki EXEL.

Wiele się słyszy (na forach) o upadku giganta czyli EXELu. To oczywiście przesadzone stwierdzenie bo EXEL miał przejściowe problemy z ciągłością produkcji, które się już skończyły. Kije są dostępne, akcesoria pojawią się niebawem. Zacznijmy jednak pod początków historii Nordic Walking. Jest 1987 rok. Finlandia, miejscowość Sauvakavely, Fiński Instytut Sportu i Marko Kantaneva - twórca Nordic Walking. Marko zajmuje się badaniami nad wpływem Nordic Walking na młodzież szkolną i współtworzy z EXELem pierwsze prototypy kijów. EXEL, który słynie już z produkcji kijów do nart biegowych na początku bardzo ostrożnie podchodzi do tematu. W firmie producenta nie są do końca przekonani, że ten sport się przyjmie szerzej. Zaczyna się jednak produkcja pierwszych kilku modeli kijów do Nordic Walking.

Pierwsze modele kijów były zupełnie inne niż obecnie. Rękawiczki były z dużą pętlą, którą trzeba było umiejętnie pomanewrować aby zapiąć ją na dłoni. Do najłatwiejszych to nie należało. Kije były z włókna szklanego i carbonu a na końcu miały grot, który był dość krótki i nie ostry a zaokrąglony.
Nie ukrywam, że nie był to cud techniki niemniej jednak były to kije, które jako pierwsze zaczęły służyć entuzjastom tej aktywności. Od tego czasu wiele się zmieniło. Marka ewaluowała. Ich sprzęt stał się synonimem naprawdę dobrych rozwiązań. Jako pierwsi wprowadzili ostre groty! To było coś co wpłynęło na dużo lepszą przyczepność kija do podłoża i zachęciło nordic walkerów do wyboru tej marki. Dodatkowo skonstruowano nowy system do wypinania rękawiczek o nazwie ALIS. Ten system to rewolucja w funkcjonalności kijów. Łatwe, szybkie i proste uwolnienie się z kija za pomocą jednego przycisku.

Paski ALIS
Paski ALIS

Kolejnym unowocześnieniem było stworzenie grotów All Terrain czyli gumowej osłonki obracanej o 180st. wokół kija - oznacza to, że osłonka jest cały czas na kiju i w razie potrzeby wystarcz tylko obrócić ją aby zasłoniła grot. To było kolejne rewolucyjne rozwiązanie!

Groty ALL TERRAIN
Groty All Terrain

Tak powstały model PRO Alis, TRAINER Alis - najpopularniejsze kije w historii.

Ale to jeszcze nie koniec. Kilka lat temu wprowadzono kolejną innowację - słynne CURVE czyli wykrzywienie w kijach. Modele CURVE do tej pory cieszą się ogromnym uznaniem. Sama na takich chodzę do dziś. Krzywizna daje wrażenie kija wyższego i lepiej zbiera drgania. Wiele osób uważa, że są to kije dla profesjonalistów, ale to nieprawda. Są to kije dla każdego.

Kije EXEL PRO Curve ALIS
Kije EXEL PRO Curve ALIS

A jak wygląda dziś sytuacja EXELa? Po dłuższym czasie pojawiły się wreszcie nowe kije. Sprzęt odświeżono, nowe kolory, nowe systemy wypinania rękawiczek - ulepszone, poprawione, trwałe (poprawiono te rozwiązanie z ostatnich 2 lat), rękawiczki są też inne (miękkie, wygodne i z ulepszonym system wpinania).

Nowe modele to kije o nazwie Nordic Sport - tak :) tak jak nazwa naszej firmy:) Są to kije o kolorze czerwieni (brunatny), mają ostry grot, wypinaną fantastycznie rękawiczkę i 30% carbonu więc są to kije lekkie i ze wszystkimi udogodnieniami.


Kije EXEL Nordic Sport

Kolejny nowy model to AVANTI kije z 75% carbonu, wypinaną rękawiczką i grotem ALL TERRAIN. Świetne kije dla chodzących po różnym podłożu, częściej i intensywniej.

Kije EXEL AVANTI
Kije EXEL AVANTI

Pojawiły się też modele regulowane i składane. Regulowane to modele to NORDIC WALKER ALU oraz składane NORDIC WALKER ALU czyli kije, które można złożyć do 41cm przez co z łatwością wejdą do plecaka czy walizki. Są to kije z regulacją między 115 a 135cm. Polecam to rozwiązanie podróżującym.

Kije EXEL Nordic Walker ALU
Kije EXEL Nordic Walker ALU składane

To tyle o mojej ulubionej marce EXEL. Jeśli macie pytania zapraszam do kontaktu chętnie odpowiem na Wsze pytania!